Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Pożyczka płynnościowa

Wsparcie z POIR umożliwia sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności MŚP

czytaj więcej

Polityka Nowej Szansy

Program pomocowy dla przedsiębiorców którzy wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie

czytaj więcej

Konkurs "i-Wielkopolska"

Tegoroczny Konkurs zakłada dwie kategorie: Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski oraz H₂ Wielkopolska

czytaj więcej

Pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój umożliwiają sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Jest to nieoprocentowane finansowanie udzielane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. 

 

Środki uzyskane z pożyczki mogą zostać przeznaczone m.in. na:

  • zobowiązania publiczno-prawne (składki ZUS, podatki)
  • wypłatę wynagrodzeń pracowników,
  • spłatę zobowiązań handlowych,
  • zakup towarów,
  • czynsze i opłaty za lokal,
  • inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości w prowadzeniu działalności.

Okres spłaty pożyczki wynosi aż 6 lat. Co istotne, przedsiębiorca zobowiązany jest do spłaty jedynie zaciągniętego kapitału i nie płaci od pożyczki żadnych odsetek. Za udzielenie i obsługę pożyczki płynnościowej nie są pobierane również żadne opłaty i prowizje.

Choć okres spłaty wynosi aż 72 miesiące, to przedsiębiorca może również uzyskać 6 miesięcy karencji w spłacie pożyczki. Dodatkowo, w pierwszym i drugim roku spłaty pożyczki, firma może wydłużyć okres spłaty o dodatkowe 2 miesiące.

W ramach pożyczki płynnościowej, każda firma może otrzymać nawet 15 mln zł nieoprocentowanych środków.

Pożyczki płynnościowe skierowane są do wszystkich firm, niezależnie od branży. Uzyskanie pożyczki nie jest uzależnione od konkretnego spadku przychodów, a jedynie od oświadczenia, że epidemia koronawirusa zagroziła płynności finansowej w firmie.

Do tej pory, w ramach dwóch kolejnych naborów, przedsiębiorcy skorzystali już z pożyczek płynnościowych na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Łączna pula środków przeznaczonych na nieoprocentowane pożyczki dla firm zwiększy się jednak już wkrótce aż do 2,15 mld zł. W ostatnich dniach uruchomiony został bowiem kolejny, trzeci już nabór wniosków.

Podobnie jak w przeszłości, tak i tym razem pożyczki płynnościowe uruchamiane będą przez Bank Gospodarstwa Krajowego, lecz finalnie wypłacane będą przez lokalne instytucje współpracujące z BGK. Oznacza to, że w poszczególnych województwach, nabory mogą być uruchamiane w różnych terminach.

Na dzień dzisiejszy, z nowej puli środków skorzystać mogą już przedsiębiorcy z pięciu województw. Aktualna lista województw oraz terminów uruchomienia pożyczek w poszczególnych regionach znajduje się tutaj

 

Źródło:zus/pox/pl

 
 
 

Polityka Nowej Szansy to instrument pomocowy oferowany przedsiębiorcom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji, przewidziany ustawą z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Jest odpowiedzią na potrzeby firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie. Budżet projektu to maksymalnie 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat, co w sumie daje maks. 1,2 miliarda złotych oraz środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w latach 2020-2021, min. 600 mln zł w 2020 roku.

 

Adresatem pomocy na ratowanie jest mikro, mały i średni przedsiębiorca, który spełni warunki zawarte w powyższych regulacjach. Dodatkowo Duży przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z tej formy pomocy po uzyskaniu notyfikacji Komisji Europejskiej.

Na stronie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została uruchomiona zakładka „Polityka Nowej Szansy” dla ratowania lub restrukturyzacji Klientów biznesowych, przewidziany ustawą z dnia 16 lipca 2020 r.

Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem pomocy mogą składać wnioski:

  • osobiście w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie,
  • za pośrednictwem operatora pocztowego na adres Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa
  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą e-PUAP na adres: /ARPSACentrala/SkrytkaESP

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania budżetu projektu przewidzianego dla każdego roku. O przyznaniu pomocy decyduje kolejność złożenia wniosku, przy czym wniosek musi być kompletny i poprawnie wypełniony.

Szczegółowe informacje poniżej:

https://www.arp.pl/uslugi-finansowe/polityka-nowej-szansy

https://www.arp.pl/dla-mediow/aktualnosci/polityka-nowej-szansy

Ulotka PNS

 

Źródło: Polska Agencja Przemysłu

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Uchwałą nr 2720 /2020 z dnia 24 września 2020 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził Regulamin Konkursu wraz z załącznikami stanowiącymi wniosek.

 

Celem Konkursu jest promocja regionalnych przedsiębiorstw stosujących innowacyjne rozwiązania. Nagroda przyznawana jest corocznie w formie finansowej i stanowi wyróżnienie dla przedsiębiorstw w województwie wielkopolskim, które stworzyły nowatorskie rozwiązania (produkty / usługi / technologie) oraz wdrożyły je w praktyce. Dodatkowo Organizator Konkursu zapewni Laureatom Konkursu promocję w ramach międzynarodowych wystaw Marki Wielkopolski oraz podczas organizowanych wydarzeń o charakterze gospodarczym przez kolejny pełny rok.

Tegoroczna edycja Konkursu zakłada dwie kategorie konkursowe: Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski oraz H₂ Wielkopolska.

Warunkiem przystąpienia do Konkursu jest wypełnienie wniosku (stanowiącego załącznik do Regulaminu) i przesłanie go w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie do 20 listopada 2020 r.

Pochwalcie się swoimi osiągnięciami!
Serdecznie zapraszamy!

zał.1 wniosek Kategoria IS dla Wielkopolski

zał. 2 wniosek Kategoria H2 Wielkopolska

Regulamin i-Wielkopolska 2020

Zgoda na wykorzystanie wizerunku. Oświadczenie RODO

 

Źródło: Serwis WRPO