Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Kredyt ekologiczny

Ruszają bezzwrotne dotacje na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw z całej Polski.

czytaj więcej

Wsparcie transformacji cyfrowej

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych to wsparcie dla MŚP w zakresie wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych.

czytaj więcej

Przewodnik po naborach w PARP

Dostępne programy oferują wsparcie m.in. w zakresie rozwoju kompetencji w obszarze zielonej ekonomii oraz innowacyjności.

czytaj więcej

Ponad 30 lat temu kilku ostrowskich przedsiębiorców dostrzegło potrzebę utworzenia organizacji samorządowej osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność gospodarczą, w dziedzinie przemysłu i handlu.

Dokładnie 28 października 1991 r. zainicjowali oni zebranie założycielskie, na którym przyjęta została uchwała w sprawie powołania w Ostrowie Wielkopolskim organizacji samorządu gospodarczego pod nazwą Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski.

Współinicjatorami powołania Izby byli m.in.:

 • Pan Zenon Kłopocki – długoletni prezes spółki POLFEX, Dyrektor Społecznej Akademii Nauk, Prezes Honorowy Izby,
 • nieżyjący już Pan Jerzy Świątek – przedsiębiorca i samorządowiec, wieloletni prezydent Ostrowa Wielkopolskiego,
 • Pan Aleksander Spitalniak – prezes ASSO FILTER, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nieprzerwanie od 1968 r.
 • Pan Józef Gregorczyk – przedstawiciel ówczesnej spółki akcyjnej ZAP, następnie do dziś prezes ELEKTROSERV-ZAP, wieloletni członek Prezydium Izby, Dyrektor Ośrodka Mediacyjnego działającego przy Izbie.

To dzięki Im i Przedsiębiorcom zrzeszonym w Izbie, pomimo zmieniających się warunków gospodarczych, politycznych i społecznych, powiodło się zbudować lokalny samorząd gospodarczy i stworzyć rozpoznawalną organizację jaką jest Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski.

Z tej okazji 18 marca 2022 r., z 3-miesięczym opóźnieniem spowodowanym pandemią COVID-19, odbyła się uroczystość obchodów jubileuszu 30-lecia powołania i działalności Izby Przemysłowo – Handlowej Południowej Wielkopolski z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczysta gala odbyła się w pięknej sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim.

 

W uroczystości udział wzięło ponad 80 osób – parlamentarzystów, samorządowców, przedsiębiorców, sympatyków i przyjaciół Izby. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m.in.:

Gość specjalny Adam Abramowicz – Rzecznik MŚP

oraz

Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Jarosław Urbaniak - Poseł na Sejm RP
Jacek Bogusławski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
Marzena Wodzińska - Radna Województwa Wielkopolskiego
Paweł Rajski – Starosta ostrowski
Beata Klimek – Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
Karolina Opielewicz – Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie
Ryszard Taciak – Dyrektor Kancelarii Sejmiku woj. Wielkopolskiego
Tadeusz Rak – Prezes Pleszewskiej Izby Gospodarczej
Ryszard Glapa – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim
Hanna Kornacka-Pawlak – Dyrektor PUP w Ostrowie Wielkopolskim
Magdalena Sekura-Nowicka - Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu

 

Prezes Izby Tomasz Adamek, w swoim przemówieniu przybliżył m.in. zakres działalności i zaangażowania Izby w projekty o zasięgu lokalnym, wojewódzkim (Członek Rady Trzydziestu przy Marszałku Woj. Wielkopolskiego, Członek Porozumienia Izby Wielkopolskich) i krajowym (członek Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP).

 

Uroczystość 30-lecia poświęcona była także ostrowskim przedsiębiorcom, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój gospodarczy naszego regionu. Kilkunastu przedsiębiorców uhonorowanych zostało odznaczeniami i wyróżnieniami. Wśród odznaczonych znalazła się również Izba Przemysłowo - Handlowa Południowej wielkopolski oraz Fundacja ZAP - Praca i Zdrowie.

Odznaczenia Państwowe, z rąk Ministra Andrzeja Dery - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, otrzymali:

 • Złoty Krzyż Zasługi - Józef Gregorczyk – Prezes ELEKTROSERV-ZAP Sp. z o.o.
 • Srebrny Krzyż Zasługi - Wiesław Okrój - współwłaściciel spółki PROMAX i PROART
 • Srebrny Krzyż Zasługi - Zenon Podziemek - Prezes ATLAS Sp. z o.o.
 • Srebrny Krzyż Zasługi -Stanisław Pułkownik - Prezes PBO Sp. z o.o.

Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego, otrzymali:

 • Pan Paweł Siwak
 • Autoryzowany Dealer NISSAN A.R.Polody
 • Fundacja ZAP - Praca i Zdrowie

oraz na wniosek Ostrowskiego Parku Przemysłowego, na ręce Prezesa Tomasza Adamka i Wiceprezesa Andrzeja Jankowskiego, Odznakę otrzymała Izba Przemysłowo - Handlowa Południowej Wielkopolski.

Niezwykłe wyróżnienie trafiło do samorządowca, który przez lata działalności aktywnie wspiera rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przyczynia się do integracji lokalnego biznesu, umacniając tym samym pozycję rodzimego samorządu gospodarczego. Na wniosek Izby Przemysłowo - Handlowej Południowej Wielkopolski  przyznana została Honorowa Złota Odznaka Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Wyróżnienie to przypadło Staroście ostrowskiemu Pawłowi Rajskiemu. Starosta Odznakę przyjął z rąk Członkini Zarządu KIG Karoliny Opielewicz oraz Prezesa IPHPW Tomasza Adamka.

Ponadto przyznana została Nagroda Specjalna ORŁA Biznesu i Przedsiębiorczości będąca najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez IPHPW, której patronem i fundatorem jest Starosta ostrowski Paweł Rajski. Nagroda Orła za 2021 r. trafiła do spółki SM SPEDITION.

 

W dalszej uroczystości głos zabrał Pan Paweł Rajski Starosta ostrowski, który z okazji 30-lecia Izby wręczył wyróżnienia trzem firmom. Wyróżnienia w formie dyplomów uznania za działalność gospodarczą i na rzecz umacniania samorządu gospodarczego otrzymały:

 • Kancelaria Rachunkowa PARTNER Sp. z o.o.
 • Przedsiębiorstwo Handlowe JETA Sp. z o.o.
 • METAL-ZAP Sp. z o.o.

 

Jubileuszową uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży ostrowskich szkół średnich, wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim: grupa taneczna IMPULS oraz grupa wokalna ART MUSICA.

 

Nie zabrakło też podziękowań za wsparcie przy organizacji uroczystości. Podziękowania skierowane zostały do:

 • Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim Pani Anny Drobniewskiej za nieocenione wsparcie przy organizacji uroczystości
 • Dyrektorowi Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie wielkopolskim Panu Dariuszowi Kaczmarkowi oraz Kierownikowi szkolenia praktycznego Pani Barbarze Jakubowskiej za mistrzowskie przygotowanie i obsługę bankietu przez uczniów tej szkoły

Oraz sponsorom:

 • MAHLE BEHR Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o.
 • Przedsiębiorstwu PROMAX i Telewizji Kablowej PRART
 • ATLAS Sp. z o.o. z siedzibą w Przybysławicach
 • ELEKTROSERV-ZAP Sp. z o.o.
 • ZAP-KOOPERACJA Sp. z o.o.
 • PETRONOVA Sp. z o.o.

 

Na zakończenie miejsce miały przemówienia, gratulacje i życzenia następnych lat działalności.

 

 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest w trakcie procesu podpisywania umów z operatorami wyłonionymi w działaniu „Współfinansowanie działań EDIH” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych (EDIH), skupiają liczne instytucje, przedsiębiorstwa i placówki naukowe.

„Współfinansowanie działań EDIH” to inicjatywa mająca przyspieszyć cyfrową transformację małych i średnich przedsiębiorstw, zwiększając ich konkurencyjność. O wsparcie wnioskować mogły instytucje wspierające biznes, instytucje nauki i edukacji oraz przedsiębiorstwa, które po krajowej prekwalifikacji prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, aplikowały i uzyskały grant KE w konkursie europejskim z Programu Europa Cyfrowa.

Innowacyjne centra pomocy dla biznesu

EDIH (European Digital Innovation Hubs, tj. Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych) to kompleksowe wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw obejmujące doradztwo, szkolenia, wsparcie w zakresie wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych. Stanowią istotny element Programu Europa Cyfrowa, wspierając cyfrową transformację gospodarki. Działania EDIH obejmują weryfikację zdolności cyfrowych firm, tworzenie planów transformacji, podnoszenie kompetencji pracowników i dostęp do specjalistycznej wiedzy.

Projekty realizowane przez EDIH obejmują różnorodne obszary, od eksperymentów z nowymi technologiami po podnoszenie konkurencyjności sektora MŚP. Przedsiębiorcy współpracujący z EDIH-ami mogą osiągnąć wiele korzyści, w tym:

 1. Wsparcie we wdrażaniu technologii cyfrowych: EDIH oferuje pomoc w implementacji najnowszych rozwiązań cyfrowych w działalności biznesowej, co może zwiększyć efektywność operacyjną przedsiębiorstwa.
 2. Tworzenie planów transformacji cyfrowej: przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy EDIH w opracowywaniu spersonalizowanych planów transformacji cyfrowej, dostosowanych do ich specyficznych potrzeb i celów biznesowych.
 3. Podnoszenie kompetencji pracowników: działania EDIH obejmują również programy szkoleniowe, które wspierają rozwój umiejętności pracowników w obszarze cyfrowych technologii, co może przyczynić się do wzrostu efektywności i innowacyjności przedsiębiorstwa.
 4. Dostęp do aktualnej wiedzy specjalistycznej: przedsiębiorcy zyskują dostęp do najnowszych informacji i badań z dziedziny cyfrowych innowacji, co umożliwia im być na bieżąco z trendami i nowościami w swojej branży.
 5. Eksperymentowanie z najnowszymi technologiami: przedsiębiorstwa mogą korzystać z możliwości testowania i eksperymentowania z najnowszymi technologiami, co pozwala im dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się środowiska biznesowego.
 6. Motywacja do podnoszenia kompetencji: działania EDIH motywują przedsiębiorców do ciągłego podnoszenia kompetencji oraz do adaptacji innowacyjnych rozwiązań, co może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Transformacja cyfrowa MŚP

W obliczu rosnącej konkurencji na światowej scenie gospodarczej, cyfrowa transformacja staje się kluczowym narzędziem wzmocnienia potencjału europejskiej gospodarki, w tym również polskiej. Wartością dodaną tego procesu jest zwiększenie efektywności i produktywności poprzez szerokie wykorzystanie technologii cyfrowych w różnych obszarach działalności. Unia Europejska, zgodnie z wytycznymi politycznymi na lata 2019-2024, widzi w transformacji cyfrowej ważny element budowania konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Wspomniane wcześniej Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych (EDIH) są kluczowym instrumentem w tym procesie, wspierając mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w adaptacji najnowszych rozwiązań cyfrowych. Automatyzacja, robotyzacja oraz digitalizacja procesów stają się nieodłącznymi składnikami nowoczesnej gospodarki, umożliwiając efektywne przekształcenie rutynowych czynności i operacji.

FENG w 2024 - nowe możliwości dla polskich MŚP

W 2024 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości staje przed nowymi wyzwaniami w kontekście Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Z nieustającym zaangażowaniem Agencja przygotowuje się do kolejnych naborów, otwierając drzwi przed polskimi innowatorami, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w procesie cyfrowej transformacji i rozwoju własnych projektów.
Konkurs "Granty na eurogranty" ma wspierać wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich MŚP. Inicjatywy "Ścieżka SMART" oraz "Promocja marki innowacyjnych MŚP" również wzbogacą ofertę wsparcia, obejmując różnorodne aspekty rozwoju, od badań i innowacji po internacjonalizację. Startupy, ośrodki innowacji i klastry znajdą szereg możliwości, m.in. w ramach "Startup Booster Poland" i konkursów "Rozwój oferty OI dla firm" oraz "Rozwój oferty klastrów dla firm".

Program FENG, z budżetem 7,9 mld euro w perspektywie 2021-2027, to kluczowy filar wzmacniania potencjału badawczego, wspierania konkurencyjności i kierowania gospodarki w stronę Przemysłu 4.0 oraz ekologicznych technologii. PARP, dysponując 2,82 mld euro, skupia się na wspieraniu przedsiębiorców i tworzeniu sprzyjającego środowiska innowacji.

Więcej informacji o programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na stronie PARP.

 

Źródło: PARP             

W harmonogramie programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 jeszcze w I kwartale b.r. zaplanowano ogłoszenie konkursu na nabór wniosków o dofinansowanie projektów w zakresie poprawy efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

Nabór dla ostatecznych odbiorców wsparcia realizowany będzie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna, którego celem szczegółowym jest Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 zakres interwencji obejmował będzie m.in.:

 • Projekty w zakresie efektywności energetycznej i projekty demonstracyjne w MŚP oraz działania wspierające (kod 38),
 • Projekty w zakresie efektywności energetycznej i projekty demonstracyjne w dużych przedsiębiorstwach oraz działania wspierające (kod 39).

W przypadku przedsiębiorstw wsparcie skierowane będzie na modernizację energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji), ciągów transportowych i zwiększanie efektywności energetycznej systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia oraz instalację urządzeń OZE, a także instalację urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru, które są zgodne z zakresem  art. 6 i 7 rozporządzenia 2021/1058 ERDF/CF.  

Sposób wyboru projektów: Konkurencyjny

 

Źródło: Portal Funduszy Europejskich