Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Polskie MŚP a ekoinnowacje

Jak motor napędowy polskiej gospodarki prezentuje się w kontekście aktywności prośrodowiskowej?

czytaj więcej

Nowe rozporządzenie maszynowe

Jakie są powody przyjęcia nowego aktu prawnego i zastąpienie dyrektywy z 2009 r.?

czytaj więcej

Aktualne nabory w PARP

Zapoznaj się z aktualnymi naborami PARP w ramach Funduszy Europejskich skierowanych do przedsiębiorców

czytaj więcej

Program Pilotażowy KE - EIC Accelerator

Przedsiębiorcy, zapraszamy do zapoznania się z Programem Pilotażowym Komisji Europejskiej - Europejskiej Rady Innowacji (European Innovation Council). Program skierowany jest do sektora MŚP w zakresie przedsięwzięć wysokiego ryzyka i wysokiego potencjału w celu wsparcia rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych produktów, usług i modelu biznesowego. Warunkiem jest posiadanie biznesplanu i innowacyjnego produktu.

Program EIC Accelerator jest Programem pilotażowym Komisji Europejskiej – Europejskiej Rady Innowacji (European Innovation Council). Wedle informacji z samej EIC – w 2019 r. nikt z Polski nie aplikował o finansowanie – mamy więc kolejną możliwość, którą pilnie należy wykorzystać.

EIC Accelerator oferuje wsparcie finansowe dla innowatorów, przedsiębiorców i naukowców.

Skierowany do sektora MŚP w zakresie przedsięwzięć wysokiego ryzyka i wysokiego potencjału w celu wsparcia rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych produktów, usług i modelu biznesowego. Warunkiem jest posiadanie biznesplanu i innowacyjnego produktu (nawet jeśli we wczesnej fazie).

Istnieją dwa modele finansowania: poprzez grant (0.5 – 2.5 mln €) oraz poprzez objęcie udziałów (do 15mln €). Wnioskowanie o grant spoza określonego przedziału kwotowego wymaga dokładnego uzasadnienia. Możliwość wystąpienia o finansowanie wiązane, jednocześnie w postaci grantu oraz objęcia udziałów. Wymagane 30% wkładu własnego.

EIC oferuje wsparcie organizacyjne i mentoringowe.

Obecnie dostępne są trzy rundy finansowania z terminami zgłoszeń (w każdym terminie godzina 17:00):

  • 18 marca 2020
  • 19 maja 2020 (konieczność wykazania zbieżności z European Green Deal – projekt ekologiczny)
  • 7 października 20207.

Można ubiegać się o finansowanie więcej niż jeden raz.

Ścieżka aplikowania o wsparcie:

  1. Przesłanie propozycji projektu, która jest oceniana przez 4 niezależnych ekspertów.
  2. Po przejściu pierwszego etapu – konieczność udania się do Brukseli celem przedstawienia projektu oceniającym (ten krok jest trudniejszy niż się może wydawać, jest wymagana bardzo dokładne przygotowanie oraz znajomość j. angielskiego, forma wysłuchania jest również ściśle biznesowa i konkretna). Kluczowy jest element komercjalizacji oraz ponadnarodowy wymiar projektu (innowacja na skalę ponadlokalną). Należy też omówić kwestie własności intelektualnej.
  3. Etap wysłuchania jest bardzo ograniczony czasowo, zwykle do dyspozycji jest jedynie 10 minut przeznaczonych na prezentację (pitch-perfect, prezentacja sprzedażowa) oraz 20 minut na odpowiedzi na pytania.
  4. W wysłuchaniu może wziąć udział do 3 przedstawicieli wnioskodawcy.
  5. Wymagane jest wskazanie słów-kluczy (keywords).
  6. W procesie ewaluacji mogą uczestniczyć przedstawiciele Krajowych Punktów Kontaktowych.

Podstawowe kryteria oceny:

  1. Impact: projekt musi przynosić zyski, tworzyć miejsca pracy oraz posiadać potencjał rozwojowy. Konieczne jest przedstawienie sytuacji rynkowej oraz konkurencji. Należy podać realistyczne dane dotyczące wielkości rynku, udziału oraz cen, również w ujęciu prognozy 3-letniej.
  2. Excellence (doskonałość): należy dowieść innowacyjności i przełomowości projektu (disruptiveness) oraz zrozumienia ryzyka związanego z komercjalizacją.
  3. Implementacja: poza ściśle badawczym / naukowym aspektem podmiot ubiegający się o pomoc musi również wykazać zdolność biznesową w postaci wiarygodności zespołu, biznesplanu oraz realistycznie zakreślonych terminów działań.

Kto może bezpłatnie pomóc w przygotowaniu wniosku:

  1. Krajowy Punkt Kontaktowy – z Regionalnymi Punktami Kontaktowymi, zlokalizowanymi w miastach: Białystok, Gdańsk, Gliwice, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Suwałki, Szczawno Zdrój, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław,Zielona Góra
  2. Rzecznik MŚP – doradztwo oraz pomoc w fazie brukselskiej projektu

Kto pomaga odpłatnie:

Wyspecjalizowane firmy, zarówno polskie, jak i zagraniczne

Lista podmiotów z Polski, które dotychczas otrzymały dotację, wraz z krótkim opisem projektu (dostępna: https://sme.easme-web.eu/#)

Źródło: Biuro Rzecznika MŚP