Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Nowe dotacje dla MŚP

Rusza kolejny program bezzwrotnych dotacji dla firm. Przedsiębiorcy mogą otrzymać 25 tys. zł.

czytaj więcej

Inwestycja w kadry

Weź udział w projekcie „Subregion kaliski inwestuje w kadry” i zyskaj od 50% do 80% zwrotu kosztów

czytaj więcej

GRANT Wielkopolska Tarcza

Środki finansowe uzyskane w ramach GRANTU będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów bieżącej działalności

czytaj więcej

Nie trzeba wnioskować o umorzenie mikropożyczki

Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5 tys. zł będzie automatycznie umorzona, a jedyny warunek to prowadzenie działalności przez co najmniej 3 miesiące. Likwidacja zbędnego obowiązku składania dodatkowych wniosków to efekt interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5 tys. złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych, bo pojawiła się już w pierwszej tarczy i jest to w zasadzie bezzwrotna pomoc. Po wcześniejszych zmianach warunków, jedynym wymogiem jej umorzenia  jest prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej trzy miesiące od jej udzielenia. Tyle tylko, że dotychczasowe przepisy wymagały złożenia wniosku o umorzenie i to w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 14 dni od momentu, w którym minęło trzy miesiące od jej udzielenia. Eksperci zwracali uwagę na absurdalność tego przepisu i w tej sprawie interweniował też Rzecznik MŚP - jak widać skutecznie. 

W uchwalonej ustawie zwanej tarczą 4.0 zlikwidowano obowiązek składania wniosków. Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Jednocześnie ustawa załatała też inną przegapioną lukę w poprzednich tarczach, a mianowicie stanowi, że środki pochodzące z pożyczki nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. "Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego." O to także apelował Rzecznik MŚP.

Źródło: Interia Biznes