Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Ruszają dotacje z EENergy

Dla firm z sektora MŚP do zdobycia 10 tys. euro na zmniejszenie zużycia energii w firmie, a tym samym śladu węglowego.

czytaj więcej

Wsparcie transformacji cyfrowej

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych to wsparcie dla MŚP w zakresie wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych.

czytaj więcej

Efektywność energetyczna

W harmonogramie programu FEnIKŚ 2021-2027 jeszcze w I kwartale zaplanowano nabór wniosków o dofinansowanie.

czytaj więcej

Europejski Kongres MŚP startuje 10 czerwca

Tegoroczna edycja EKMŚP skupi się na czterech tematykach: sztucznej inteligencji, ekologii, medycynie oraz automotive, prezentowanych podczas czterech wydarzeń. Będzie to specjalna edycja Back To Business zorganizowana w formule hybrydowej na terenie Miasta Katowice, Metropolii GZM oraz województwa śląskiego, odbywające się od maja do września 2021 r. Udział jest całkowicie bezpłatny. Pierwszy event odbędzie się w formie online. 


Każde wydarzenie będzie poświęcone jednej ścieżce tematycznej, w ramach której zobaczymy ekspertów w formule wystąpień power speech, paneli dyskusyjnych oraz okrągłego stołu.

Kolejnym krokiem będą spotkania B2B – przedsiębiorcy będą mieli zarówno okazję spotkać się osobiście, jak również skorzystać ze specjalnie dla tego celu przygotowanej platformy. Tym samym będzie tutaj możliwość połączenia się z naszymi gośćmi zagranicznymi.

 

Co i kiedy czeka na uczestników?

20 maja 2021, Sztuczna inteligencja - Online

Sztuczna inteligencja stała się częścią naszego codziennego życia. Przestała być domeną naukowców i firm z sektora IT. Coraz częściej jest wykorzystywana w biznesie i edukacji. Jest obok nas, a my o jej obecności możemy nawet nie wiedzieć.

Potrafi rozpoznawać obrazy, prowadzić rozmowy z klientami, analizować ogromne ilości danych i wykonywać skomplikowane ciągi czynności. Współpraca idzie nam dobrze. My mówimy co ma być zrobione – i to się po prostu dzieje.

W rezultacie tej dobrej współpracy ze światem linijek kodu, coraz częściej oddajemy jej sprawy, które wymagają ludzkiego namysłu, oceny sytuacji, empatii, a czasem także analizy sytuacji, do której po prostu potrzeba uczuć.

Wszystkim, którzy słyszeli o AI nasuwają się pytania:

  •  Jakie procesy możemy oddać w ręce algorytmów?
  •  Czy wszystkie decyzje generowane przez oprogramowanie z wykorzystaniem technologii machine learning albo deep learning są lepsze od decyzji podejmowanych przez ludzi?
  •  Jakie zagrożenia wiążą się z działaniem AI, a także z wyposażonymi w sztuczną inteligencję robotami?
  •  Kto będzie ponosił odpowiedzialność za urządzenia wyposażone w sztuczną inteligencję (w szczególności, jeżeli urządzenia te zaczną się same uczyć albo będą autonomiczne)?
  •  Dokąd ten świat zmierza oraz jakie będą następne etapy jej rozwoju i w jaki sposób będą mogły być wykorzystywane w codziennym życiu oraz działalności gospodarczej?

Na koniec pada zawsze to samo pytanie: Kto będzie ponosił odpowiedzialność za te urządzenia, jeśli zaczną się same uczyć, albo staną się autonomiczne? Czy taki scenariusz jest w ogóle realny?

Nad tymi wszystkimi zagadnieniami chcemy podyskutować z ekspertami oraz uczestnikami pierwszego wydarzenia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w 2021 roku. Będzie to tak jak w zeszłym roku – edycja Back To Business.


23 czerwca 2021, Think Eco! Forum - stacjonarnie oraz online

Zmiany klimatu są poważnym zagrożeniem dla współczesnego świata. Podnoszenie się poziomu wód, erozja wybrzeży, częstsze susze, powodzie, pożary lasów oraz coraz powszechniej występujące gwałtowne zjawiska pogodowe.

Wszystkie ww. zdarzenia zagrażają bezpieczeństwu ludzi, szkodzą produkcji żywności oraz powodują  poważne zagrożenia humanitarne. Tysiące ludzi opuszcza rodzinne strony z powodu narastających upałów, braku dostępu do stabilnych źródeł wody, powodzi lub szalejących monsunów.

Społeczeństwa muszą podjąć pilne działania zmierzające do obniżenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ograniczyć produkcję odpadów oraz prowadzić do zeroemisyjnego rozwoju gospodarczego.

Aspekty ekologiczne są silnie obecne w Europejskim oraz Krajowym Planie Odbudowy. Mocny nacisk na problematykę ekologiczną jest także położony w strategiach rozwojowych wielu kluczowych przedsiębiorstw.

Aby stworzyć możliwość wymiany poglądów, uwag i postulatów w zakresie prowadzenia pro-ekologicznej polityki rozwoju, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach organizuje III Think Eco! Forum, które odbędzie się 23 czerwca. Będzie to drugie wydarzenie w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Back To Business. Wydarzenie będzie w szczególności poświęcone dyskusji nt. szeroko rozumianej energetyki i odbędzie się w formule okrągłego stołu.


Lipiec 2021, Medycyna 4.0 - stacjonarnie oraz online

Nowoczesne technologie informatyczne i szerokie możliwości gromadzenia danych całkowicie zmieniły diagnostykę medyczną, leczenie oraz sposoby pracy służby zdrowia. Powoli odchodzimy od tradycyjnego spojrzenia na opiekę zdrowotną.

Pojawił się termin Medycyna 4.0 – który obejmuje takie procesy jak wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz IoT (Internet of things) w medycynie, cyfrowe modelowanie struktur i procesów biologicznych, wykorzystanie drukarek 3D do tworzenia zindywidualizowanych protez a także wykorzystanie baz danych do coraz większej personalizacji medycyny – z ukierunkowaniem na wymogi konkretnego pacjenta.

Ogromna automatyzacja zbierania danych o pacjencie będzie umożliwiała wspomaganie procesów diagnostycznych i planowanie terapii na wszystkich jej etapach. Rozwój technik komputerowych powinien przyczynić się do odbiurokratyzowania medycyny i pozwolić lekarzowi na dłuższy kontakt z pacjentem.

Jednocześnie szerokie wykorzystywanie tak wrażliwych danych jak dane dotyczące stanu zdrowia poszczególnych osób oraz ewentualne należenie do grup ryzyka związanych z konkretnymi chorobami wymagają ochrony tych danych na każdym etapie ich wykorzystywania.

  •  Czym charakteryzuje się medycyna 4.0,
  •  jakie możliwości stwarza a równocześnie jakie trudności musi przezwyciężyć?

Te zagadnienia będą tematem dyskusji podczas czwartego wydarzenia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Back To Business w sierpniu. Zaprosimy na nie wiodących specjalistów wdrażających rozwiązania Medycyny 4.0 – zarówno ze świata lekarskiego jak i przedstawicieli firm tworzących wykorzystywane w tym obszarze technologie.


Sierpień 2021, Automotive - stacjonarnie: planowane miejsce: TBA

Jedno z wydarzeń #EKMSP chcemy poświęcić branży automotive. Branża ta – jak wiele innych – w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy musiała zmierzyć się z licznymi utrudnieniami związanymi z epidemią Covid-19, która na wiele sposobów dotknęła przemysł motoryzacyjny. Część koncernów podczas pierwszej fali zachorowań musiała wstrzymać lub ograniczyć produkcję – co pokazało względną kruchość ogólnoświatowych łańcuchów dostaw.

Odwołane zostały motoryzacyjne wydarzenia targowe, a wiele innych przyjęło formę telekonferencji. Zdalnie przeprowadzane są liczne szkolenia firmowe, dni otwarte czy konkursy, które wcześniej odbywały się w tradycyjny sposób.

Z powodu pandemii wiele firm musiało zwiększyć stopień cyfryzacji swojej działalności. Powstały np. nowe, bardziej zaawansowane platformy do sprzedaży online – co może przynieść korzyści w przyszłości. Równocześnie zmieniają się stale zachowania klientów.

Samochody są nieodłącznym elementem naszego życia – jednak coraz częściej zakup nowego pojazdu jest poprzedzony analizą nie tylko ekonomiczną i funkcjonalną, ale nabywcy zwracają także uwagę na koszty środowiskowe użytkowania konkretnego modelu pojazdu.

Cały szeroki wachlarz zagadnień związanych z sektorem automotive będziemy chcieli poruszyć podczas czwartego wydarzenia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Back To Business.


Udział w kongresie jest BEZPŁATNY!   Zarejestruj się!