Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Kredyt ekologiczny

Ruszają bezzwrotne dotacje na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw z całej Polski.

czytaj więcej

Wsparcie transformacji cyfrowej

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych to wsparcie dla MŚP w zakresie wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych.

czytaj więcej

Przewodnik po naborach w PARP

Dostępne programy oferują wsparcie m.in. w zakresie rozwoju kompetencji w obszarze zielonej ekonomii oraz innowacyjności.

czytaj więcej

Wielkopolska chce powołać dolinę wodorową

W 2020 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził Regionalną Strategię Innowacji dla Wielkopolski 2030, której najważniejszym celem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru. Strategia uwzględnia zapisy obowiązujących dokumentów europejskich oraz krajowych na nową perspektywę, jak m.in.: Czysta Planeta, Europejski Zielony Ład, Komunikat Komisji Europejskiej.

Nawiązując do polityk europejskich związanych z niskoemisyjnością, zielonymi inwestycjami oraz dążeniem do neutralności klimatycznej, Samorząd Województwa podejmuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa i efektywności energetycznej – od poszukiwania nowych źródeł energii i sposobów ich wykorzystania, przez zwiększenie efektywności energetycznej, po bezpieczne i efektywne dostarczanie jej do przemysłu i gospodarstw domowych, aktywnie włączając się w globalny łańcuch wartości gospodarki wodorowej, stymulując powstawanie lokalnych kompetencji wytwórczych w obszarze infrastruktury, produktów i usług.

Istotna jest dywersyfikacja struktury wytwarzania energii. Działania w tym aspekcie – zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju energetycznego – koncentrują się na zwiększeniu wykorzystania różnych źródeł odnawialnych i alternatywnych nośników energii ze szczególnym uwzględnieniem wodoru i rozbudowie magazynów energii oraz sieci lokalnej i regionalnej dystrybucji.

Na rzecz wodorowej przyszłości siły jednoczą przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego, prezydenci największych wielkopolskich miast, reprezentanci władz uczelni oraz środowiska biznesu w województwie.

Na początku lipca, w siedzibie UMWW w Poznaniu został podpisany dokument potwierdzający wolę współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Sygnatariuszami deklaracji o woli powołania wielkopolskiej doliny wodorowej są przedstawiciele województwa wielkopolskiego na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem i Jackiem Bogusławskim, członkiem zarządu województwa oraz przewodniczącym Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Swój podpis złożyli także prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego, jak również przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród sygnatariuszy nie zabrakło środowiska biznesu: Solaris Bus & Coach, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Podpisany dokument stanowi potwierdzenie chęci współpracy w zakresie powstania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Synergia działań zaangażowanych podmiotów umożliwi powstanie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy i biznesu oraz edukacji. Celem działań zrzeszonych podmiotów będzie przyczynienie się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej.

Dodatkowo, podpisanie deklaracji ma stać się również wyraźnym sygnałem chęci uczestniczenia w „Krajowej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”. Strategia ta określa cele i działania na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, odnoszące się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił podczas podpisywania Deklaracji istotę współpracy międzysektorowej na rzecz popularyzacji rozwiązań wodorowych. – Wodór jest wspaniałym magazynem energii, który pozwala bilansować produkcję energii z odnawialnych źródeł. Ma szereg zastosowań w przemyśle i gospodarce. Okres rozpoznania i badania, czy jest to rzecz atrakcyjna i ważna mamy już za sobą. W tej chwili mamy skupionych wokół tej idei bardzo wielu interesariuszy, reprezentujących biznes, naukę i samorząd, którzy chcą zmierzać w kierunku ścisłych, już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania – powiedział.

 

Źródło: H2 Wielkopolska - Kierunek wodór