Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Pożyczka antyinflacyjna ARP dla firm

Przez galopujący wzrost cen, dla wielu MŚP realizacja wcześniej zawartych kontraktów może oznaczać straty

czytaj więcej

Światowe innowacyjne trendy

Światowe gospodarki ogłaszają zwiększenie digitalizacji procesów związanych z administracją państwową i biznesem

czytaj więcej

Baza Usług Rozwojowych

Baza Usług Rozwojowych to bezpłatne narzędzie, które pozwala wybrać sprawdzone szkolenia, kursy i studia podyplomowe

czytaj więcej

Wyniki budownictwa we wrześniu 2021

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa we wrześniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 9,3% wyższa niż w sierpniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,3%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 10,2%. Natomiast w okresie I-IX 2021 roku była o 1,4% wyższa niż przed rokiem.

 

Produkcja budowlano montażowa we wrześniu zazwyczaj jest wyraźnie wyższa od notowanej w sierpniu i ma to związek m.in z fakturowaniem prac na koniec kwartału. Dane GUS w ujęciu rocznym okazały się znacząco niższe od oczekiwań rynkowych, których mediana wyniosła 8,2%.

Według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 4,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku oraz niższa o 2,0% w porównaniu z sierpniem 2021 roku.

Wyniki sprzedaży w ujęciu miesięcznym jest efektem zwiększenia wartości robót w przedsiębiorstwach związanych z budową budynków  (o 16,3%), jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 8,3%) oraz wykonujących roboty specjalistyczne (o 3,9%)

Dane w ujęciu rocznym pokazują, że wartość zrealizowanej produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 21,7%) oraz w przedsiębiorstwach wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 1,2%). Produkcja r/r spadła w przypadku przedsiębiorstw związanych z budową budynków (o 3,6%).

Ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu okazały się o 0,7% wyższe niż w sierpniu i jednocześnie o 4,9% wyższe niż przed rokiem. W sierpniu ceny były o 0,7% wyższe niż w lipcu i jednocześnie o 4,4% wyższe niż rok wcześniej.

 

Źródło: KIG