Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Ochrona własności intelektualnej

Urząd Patentowy RP zachęca do korzystania z dofinansowań do zgłoszeń znaków towarowych, wzorów przemysłowych i wynalazków (SME Fund)

czytaj więcej

Pożyczka Inwestycyjna dla MŚP

WARP wznowiła nabór wniosków w w zakresie Pożyczki Inwestycyjnej dedykowanej MŚP na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych

czytaj więcej

Pożyczka Prorozwojowa dla MŚP

12 lipca b.r. WARP rozpoczyna nabór wniosków na Pożyczkę Prorozwojową - finansowanie przedsięwzięć rozwojowych i wydatków obrotowych

czytaj więcej

Polski Ład - jak się odnaleźć w nowoczesnych podatkach

Każdy z nas słyszał o wprowadzeniu Polskiego Ładu. Ministerstwo Finansów wdrożyło w życie zmiany podatkowe, które dotyczą wszystkich, zarówno emerytów z polskiej wsi, jak i początkujących przedsiębiorców rozliczających swoje pierwsze faktury na terenie większych miast. Jednak wielu Polaków czuje dyskomfort związany z nowym systemem. Gubimy się w nim, nie wszystko jest dla nas jasne... Warto więc uważniej spojrzeć na Polski Ład i nakreślić kierunek zmian, które zainicjował.

Na początek warto sobie w ogóle uzmysłowić, czym jest Polski Ład i po co tak naprawdę powstał. Otóż jego zadaniem jest poprawa wydajności polskiej gospodarki, która mocno ucierpiała w czasie pandemii COVID-19. To więc rządowy program o wymiarze tak samo podatkowym, jak społecznym. Obejmuje osoby posiadające polską rezydencję podatkową, czyli mieszkają w Polsce i tutaj się rozliczają. Ale Polski Ład dotyczy też przedsiębiorców zagranicznych, których działalność toczy się na obszarze naszego kraju. Chodzi o usprawnienie rozliczeń na zasadach ogólnych, ale i bardziej złożonych mechanizmów obowiązujących poprzez zapisy w ustawach podatkowych.

Filary i nowe rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu

W 2021 r. minister finansów zaproponował 10 głównych filarów, które stanowią kręgosłup Polskiego Ładu.

  1. Plan na zdrowie
  2. Uczciwa praca – godna płaca
  3. Dekada rozwoju
  4. Rodzina i dom w centrum życia
  5. Polska – nasza ziemia
  6. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek
  7. Dobry klimat dla firm
  8. Czysta energia, czyste powietrze
  9. CyberPoland 2025
  10. Złota jesień życia

To dość szerokie spectrum spraw, prawda? Polski Ład to podatkowa rewolucja, której wprowadzenie z założenia powinno nie tyle wyleczyć gospodarkę ze skutków koronawirusa, co przede wszystkim wypoziomować problem nierówności społecznej w naszym kraju, aby zwiększyć możliwości klasy średniej, która ma największy wpływ na gospodarkę za sprawą składki zdrowotnej i miliardów złotych przekazywanych w podatku dochodowym coraz częściej rozliczanym poprzez formularze PIT online. W każdym razie na Polskim Ładzie mają skorzystać ci, którzy zarabiają najmniej.

A jak to wszystko wygląda w praktyce? Otóż została podwyższona stawka zdrowotna, którą muszą opłacać przedsiębiorcy. Z drugiej strony Polski Ład zakłada obniżenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych chociażby dla niektórych pracowników służby zdrowia czy sektora IT, który w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów. Nie bez znaczenia jest również zmiana kwoty wolnej od podatku, na czym mają skorzystać mniejsi podatnicy. Do tej pory kwota wolna od podatku wynosiła 8 000 zł. Rządowy program podniósł ją aż do 30 000. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na liczne ulgi, które zapewniają niższe podatki dla dużych rodzin na przykład.

Podsumowanie

To oczywiście ledwie draśnięcie tematu, jakim jest Polski Ład. Wszystkie wyżej wymienione zmiany i cała masa innych została rozmieszczona między poszczególnymi filarami programu. Obecnie trwają prace nad jego ulepszeniem, co powszechnie określa się jako polski Nowy Ład 2.0. Czy naprawi błędy aktualnego systemu? Czy uporządkuje nieścisłości, na które wielu z nas się skarżyło? Być może, zobaczymy w kolejnych latach, ale nie da się zaprzeczyć, że tak obszerna reforma ekonomiczno-społeczna jest u nas potrzebna. Bez względu jednak na to, rozliczenia PIT przez Internet stają się coraz bardziej popularne, ponieważ serwisy PIT online są wyjątkowo pomocne w przemieszczaniu się między krętymi korytarzami Polskiego Ładu i to korzystanie z takich portali właśnie pozwala uniknąć błędów przy rozliczeniu podatków.

 

Źródło: Gazeta MŚP