Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

biuro@iphpw.pl

(62) 735 67 49

Polskie MŚP a ekoinnowacje

Jak motor napędowy polskiej gospodarki prezentuje się w kontekście aktywności prośrodowiskowej?

czytaj więcej

Nowe rozporządzenie maszynowe

Jakie są powody przyjęcia nowego aktu prawnego i zastąpienie dyrektywy z 2009 r.?

czytaj więcej

Aktualne nabory w PARP

Zapoznaj się z aktualnymi naborami PARP w ramach Funduszy Europejskich skierowanych do przedsiębiorców

czytaj więcej

Znajdź źródło wiedzy: gdzie szukać informacji o funduszach unijnych?

Masz pomysł na nowatorski projekt, ale brakuje Ci wsparcia finansowego z funduszy europejskich? A może dopiero zaczynasz rozważać wprowadzenie innowacji do swojego biznesu? Innopoint, STEP i Innovation Coach to tylko niektóre z usług informacyjnych, które oferują pomoc każdemu, kto pragnie rozwijać swoją firmę, podążać ścieżką innowacji, eksplorować rynki zagraniczne lub nawiązywać współpracę z jednostkami naukowymi.

Przedsiębiorcy zyskują ułatwiony dostęp do funduszy europejskich za sprawą bezpłatnych usług informacyjnych: Innopoint, STEP i Innovation Coach. Dodatkowo każda instytucja zarządzająca funduszami ma własne kanały informacyjne. W przypadku Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) są to infolinia, dyżury ekspertów, baza pytań i odpowiedzi oraz spotkania informacyjne dla firm.

Innopoint – wsparcie dla Twojej firmy

Innopoint to innowacyjny system obsługi informacyjnej, zaprojektowany specjalnie dla przedsiębiorców zainteresowanych uczestnictwem w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Współpracuje z Głównymi Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w każdym województwie oraz Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Doświadczeni konsultanci ds. funduszy europejskich są dostępni, aby udzielić szczegółowych informacji na temat różnych form wsparcia oferowanych w ramach FENG.

Innopoint składa się z dwóch głównych elementów:

  1. Ankiety potrzeb przedsiębiorcy: po wypełnieniu ankiety przedsiębiorca otrzymuje spersonalizowane informacje o dostępnych instrumentach FENG, dopasowanych do jego konkretnych potrzeb. Spotkanie w wybranym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich można umówić za pomocą formularza rezerwacji konsultacji.
  2. Infolinii dostarczającej podstawowe informacje na temat całej oferty FENG. Infolinia, wspomagana przez nowoczesne technologie i sztuczną inteligencją, oferuje nie tylko wsparcie doświadczonych konsultantów, lecz także interakcję z wirtualnymi asystentami. Chatbot odpowie na pytania w formie pisemnej, podczas gdy voicebot będzie dostępny do rozmów w formie głosowej.

Jeden krok do sukcesu

STEP, adresowany do tych, którzy mają kreatywne pomysły na projekty związane z badaniami, rozwojem nowych produktów, technologii lub ekspansją na nowe rynki, oferuje indywidualne wsparcie. Poprzez wypełnienie formularza na stronie www.step.gov.pl, przedsiębiorcy mogą opisać swój pomysł. W ciągu kilku dni eksperci ocenią jego zgodność z dostępną ofertę funduszy europejskich. Jeśli pomysł wpisuje się w program, przydzielony zostanie doradca, który pomoże w identyfikacji źródeł finansowania z UE, wskaże konkretne nabory oraz wspomoże w precyzyjnym określeniu celów i założeń projektu.

Innovation Coach

Dla osób, które nie mają jeszcze pomysłu i dopiero myślą o wprowadzeniu innowacji do swojego przedsiębiorstwa, dostępny jest Innovation Coach. Oferuje on szeroki wachlarz usług, w tym: dni otwarte, konsultacje z ekspertami UE, coaching innowacji oraz warsztaty, których celem jest wsparcie firm w identyfikacji potrzeb, analizie otoczenia gospodarczego oraz stworzeniu modeli finansowych. Usługa coachingu kończy się opracowaniem rekomendacji dla przedsiębiorstwa, obejmującej pomysł na implementację innowacji i sposób finansowania z funduszy europejskich.

Inicjatywy te oferują spersonalizowane wsparcie dzięki ocenie projektów przedsiębiorców pod kątem szans na uzyskanie dofinansowania w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Eksperci z doświadczeniem w obszarze funduszy unijnych zapewniają kompleksową pomoc, co sprawia, że wsparcie jest łatwiej dostępne dla przedsiębiorców, którzy mają kreatywne i innowacyjne pomysły.

Więcej informacji znajduje się na stronach Funduszy Europejskich poświęconych inicjatywom Innopoint,  STEP oraz Innovation Coach.

Poszukiwanie informacji o programach unijnych

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje różnorodne możliwości uzyskania informacji na temat dostępnych dotacji.

Rozmowa z konsultantem pozwoli uzyskać informacje o obecnie trwających konkursach, a w bazie pytań i odpowiedzi można znaleźć wiedzę z wielu obszarów usług i dotacji PARP, obejmujących m.in. wzornictwo i projektowanie, działania zagraniczne, infrastrukturę i turystykę, badania i inwestycje, szkolnictwo i doradztwo, współpracę i partnerstwa, dokapitalizowanie, wsparcie na start oraz przedsiębiorstwa zorientowane na zrównoważony rozwój. Kontakt do konsultantów PARP, którzy pomogą zidentyfikować usługi i dotacje, można znaleźć na stronie internetowej. Dla ogłoszonych naborów organizowane są spotkania informacyjne, na których szczegółowo można zapoznać się z zasadami przygotowywania, składania ioceny wniosków o dofinansowanie, terminy i rejestracja publikowane są na stronie PARP w zakładce wydarzenia. W przypadku złożonych już zagadnień wynikających z przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej informacją służą eksperci PARP dostępni podczas dyżurów telefonicznych. Wnioskodawcy mogą szukać informacji także na stronie pytania.parp.gov.pl.

Biura regionalne PARP w Poznaniu

Biuro Regionalne w Poznaniu odpowiada za wspieranie przedsiębiorców z regionu Polski Zachodniej. Prowadzi działania informacyjne projektu Systemu Wczesnego Ostrzegania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w okresowych trudnościach (SWO), a także wprowadza nowe formy wsparcia związane z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Udostępnia też dane dotyczące sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw w regionie, który umożliwia firmom wczesne wykrycie symptomów pogarszającej się kondycji i zagrożenia utraty płynności finansowej. Obejmuje między innymi testy i kwestionariusze samooceny, wsparcie ze strony specjalistów oraz moduł analityczno-prognostyczny, umożliwiający porównanie firmy z innymi podmiotami z tej samej branży.

 

Źródło: PARP