Rachunki bankowe urzędów skarbowych, których używaliśmy do tej pory, zostały zlikwidowane. Dokonanie przelewu na dotychczasowe konta skarbówki spowoduje zatem cofnięcie przelewu. Od Nowego Roku mamy obowiązek używania nowych, indywidualnych rachunków do płatności podatków, czyli tzw. mikrorachunków.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy wprowadzające tzw. mikrorachunek podatkowy. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy podatnik, niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą czy też nie, otrzymał swój indywidualny numer konta bankowego do płatności podatków.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, mikrorachunek służyć będzie do płatności podatków PIT, CIT i VAT, natomiast osoby niebędące przedsiębiorcami na mikrorachunek dokonywać będą przelewów podatkowych związanych z rocznym rozliczeniem PIT. W obu zaś przypadkach mikrorachunek służyć będzie dodatkowo do regulowania należności z tytułu mandatów karnych.
Każdy mikrorachunek jest unikalny. Oznacza to, że jest przypisany tylko do jednej konkretnej osoby lub firmy. Wpłata dokonana na taki rachunek będzie zatem jednoznacznie identyfikowała podatnika, w związku z czym skarbówka będzie mogła ustalić pochodzenie nawet nieopisanych przelewów.
Utworzenie indywidualnych mikrorachunków oznacza, iż z końcem 2019 roku straciły ważność wszystkie dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych, na które do tej pory dokonywaliśmy płatności podatkowych. Dokonanie przelewu na jeden z tych starych rachunków w roku 2020 będzie oznaczać cofnięcie przelewu i zwrot środków do nadawcy.
Numer nowego rachunku możemy uzyskać, zgłaszając się do swojego urzędu skarbowego. Najprostszą jednak metodą jest samodzielne wygenerowanie mikrorachunku na specjalnej stronie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Do wygenerowania swojego własnego numeru rachunku wymagane jest podanie numeru NIP lub numeru PESEL.
Generator nowych numerów kont dostępny jest tutaj.
Źródło: ZUS